Home » YÖK, Uluslararası Araştırmacı Projeleri Burslarını Artırdı !

YÖK, Uluslararası Araştırmacı Projeleri Burslarını Artırdı !

yök uluslararası araştırma burslarını artırdı

Doktora öğrencilerine ve uluslararası araştırma projeleri kapsamındaki programlardan yararlanan araştırmacılara verilen burs 30.000 TL’ye, seyahat ödeneği ise 15.000 TL’ye yükseltilmiştir.

Burslar için başvuru dönemi 4 Mart – 26 Nisan 2024’tür.

Yükseköğretim Kurulu, doktora öğrencilerini ve araştırmacıları dünyanın seçkin üniversitelerinde uluslararası standartlarda araştırma yapmaya teşvik etmek amacıyla geçen yıl başlattığı Uluslararası Araştırma Projesi Bursunu artırdı. Uluslararası araştırma projeleri Akademik Birikim Programı, Doktora Sonrası Araştırma Programı, Genç Beyinler Programı ve Yükseköğretim Kurulu’nun Uluslararası Araştırmacı Destek Programını kapsamaktadır. Bu programlardan yararlanan doktora öğrencileri ve araştırmacılara verilen burs miktarı 2024 yılına kadar aylık 30.000 TL ve ulaşım masrafları için 15.000 TL olarak belirlendi. Burslar için başvurular 4 Mart – 26 Nisan 2024 tarihleri arasında yapılabilecek. Akademik Birikim Programı (AKAP) ‘Akademik Birikim Programı-AKAP’ başlıklı proje kapsamında toplam 200 üniversite öğretim üyesi, yurt dışında ücretli araştırma yapmak üzere gönderilmiştir.

Burs Kapsamında Pek Çok Akademisyen Yurtdışına Çıkıyor !

Doktora Araştırma Burs Programı (DOSAP) : DOSAP, yükseköğretim kurumlarında doktora çalışmalarını tamamlamış 100 araştırma görevlisi veya yardımcı doçentin yurt dışında doktora sonrası araştırmalarını desteklemektedir.

Genç Beyinler Programı (GEP) : Genç Beyinler Programı, üniversitelerde araştırma görevlisi olarak çalışan 100 doktora öğrencisine, bir ila üç ay süreyle yurt dışında tez konularıyla ilgili araştırma yapma fırsatı sunuyor.

Yükseköğretim Kurulu’nun Uluslararası Bilim İnsanları Destek Programı Yükseköğretim Kurulu’nun Uluslararası Bilim İnsanı Destekleme Programı, dünyanın önde gelen üniversitelerinden doktora öğrencilerini ve araştırmacıları uluslararası düzeyde araştırma yapmak üzere Türkiye’ye getirmeyi amaçlıyor. Program kapsamında, yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarında Türk dili, Türk edebiyatı, Türk çalışmaları, Türk ve Osmanlı tarihi ile Türk kültürü alanlarında doktora programlarına kayıtlı on yabancı öğrenci ile son iki yıl içinde aynı alanda doktora derecesi almış on yabancı araştırmacıya Türk üniversitelerinde araştırma yapma imkânı sağlanıyor.

Başvuru şartlarına ve diğer detaylara Yükseköğretim Kurulunun internet adresinden ulaşılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir